ЗАВРШЕН ПРИЈЕДЛОГ РП ЦЕНТАР II – ЦЕНТАР ГРАДА БИ НАКОН 20 ГОДИНА ТРЕБАО ДОБИТИ НОВО ЛИЦЕ, КОЈЕГ ГРАЂАНИ ОВОГ ДИЈЕЛА ГРАДА ЖЕЉНО ИШЧЕКУЈУ
сриједа, 15.03.2023.

Скупштина Брчко дистрикта БиХ је донијела Одлуку број 01-02-4656/21 од 13. 10. 2021. године о приступању израде процеса Регулационог плана дијела стамбеног насеља "Центар II" којом је као носилац израде одређен Завод за планирање, пројектовање и развој Брчко дистрикта БиХ.

Регулациони план дијела стамбеног насеља ЦЕНТАР II у Брчком, урађен је за дио стамбеног насеља "Центар", који је предвиђен за зону мјешовитог колективног становања и сродне дјелатности, зону централних садржаја. Границе обухвата Регулационог плана дефинисане су графичким прилогом који је саставни дио Одлуке о приступању израде и обухвата површину од око 14,5 Ha.

Подручје третирано Регулационим планом, представља средишњи дио града, а карактерише га умјерена атрактивност, углавном дуж сјеверног и источног дијела. Неуређене парцеле, неатрактивни садржаји, мали број отворених мултифункционалних површина и сама структура постојећих објеката утичу на недовољну атрактивност овог простора.

Простор карактерише хетерогена структура, с одређеним бројем објеката који не задовољавају начела савремене културе становања и пословања.

Чињеница да је Одлука о изради Регулацоног плана донесена још 2003. године, говори о просторном значају овог дијела насеља у цјелокупном развоју градског центра, међутим наведени план никад није довршен и усвојен. Као посљедица тога, просторни развој је стагнирао, непланска и нелегална градња унутар власничких парцела била је свеприсутна, као и девастација цјелокупног простора.

Просторни планери Завода су се опредијелили да се намјена површина усклади у највећој могућој мјери с условима на локалитету, односно, да се затечени начини кориштења и функционалне концентрације задрже као примарни, те да се планирани садржаји уклапају у такав начин кориштења простора уз трансформације које ће бити усмјерене квалитетном просторном развоју, поштујући положај обухвата и његових импликација на ужа урбана подручја која му директно гравитирају. На овај начин би се формирао простор са двије подземне гараже, озелењеним уличним појасевима и шеталиштима, дјечијим игралиштима, а све по мјери човјека и савременим принципима урбаног планирања.

Како би се становништву понудило богатство доживљаја и садржај, све функционалне зоне су међусобно повезане коридорима пјешачких и колских протока, у складу с капацитетима које простор посједује. У свим цјелинама се покушава изнаћи оптималан начин помирења дуалности која је потребна у овом простору: јавног, приватног, отвореног и затвореног, видиљивог и невидљивог.

Ангажованост власника земљишта у самом процесу израде плана била је велика, те су готово све примједбе и приједлози на плану уважени и усклађени у овом документу, што говори о постигнутом високом степену квалитета плана.